Vitamin
A-vitamin: Az egyik legkorábban felfedezett vitamin. Életfontosságú hatóanyag, amely hozzájárul az éles látás, az egészséges bõr és az erõs immunrendszer kialakulásához. Nagy mennyiségben szem és bõrbetegségek, valamint különbözõ fertõzések kezelésére alkalmas. Az A-vitamin májban raktározódó, zsírban oldódó vitamin. A szervezet az A-vitamin egy részét állati zsírokból szerzi, másik részét pedig maga állítja elõ a bélbõl felszívódó béta-karotinból, valamint a gyümölcsökben és zöldségekben található egyéb karotinoidokból. Az A-vitaminból a szervezetben retinoidok képzõdnek. Elnevezésük onnan ered, hogy az A-vitamin segíti elõ a retinában lévõ pigmentképzõdést, amely lehetõvé teszi a látást.Az A-vitamin jó hatással lehet a cukorbetegekre.
B6-vitamin: Ez a fontos anyag a szervezetben valószínûleg több folyamatban vesz részt, mint akármelyik másik vitamin vagy ásványi anyag. Néhány vizsgálati eredmény azonban igazolja, hogy a felnõttek egyharmadánál az étrend nem tartalmaz elegendõ mennyiséget ebbõl a kulcsfontosságú vitaminból. A B6-vitamin kétségtelenül az egyik legtöbb feladatot ellátó vitamin, naponta több mint százféle feladatot lát el. Elsõsorban koenzimként mûködik, vagyis olyan anyag, amely az enzimekkel együtt katalizálja a sejtekben zajló kémiai reakciókat. A B6-vitaminnak szerepe van a vörösvérsejtek képződésében, részt vesz a fehérje szintézisében, valamint olyan ingerületátvivő anyagok szintézisében is, mint a szerotonin, és szerepet játszik az elraktározott energia felszabadításában.
C- vitamin: A C-vitamin valószínüleg a legismertebb és legtöbbet használt vitamin. akkor is érdemes bővíteni ismereteit, ha úgy gondolja, sokat tud már erről a vitaminról. Meglepődve tapasztalja majd, hogy mennyire sokoldalú, és milyen jó hatással van az egészségre. A citromlevet már 1742-ben úgy ismerték, mint a hosszú utakon lévő tengerészeket gyakran megtámadó skorbut (a szervezetet legyengítő betegség) ellenszerét. A citromlében található hatóanyagot, a C-vitamint azonban egészen 1928-ig nem azonosították. Ekkor fedezte fel SzentGyörgyi Albert az aszkorbinsavat és különítette el a mellékveséből, valamint azonosította a C-vitaminnal. ( 1937-ben ezért kapta a fiziológai Nóbel-díjat ). A C-vitamin hatása az egész testre kiterjed. Erősíti a hajszálerek falát, illetve elengedhetetlen a kollagén ( kötőszövetben található fehérje ) képződésében. A C-vitamin megelőzi a zúzódások kialakulását, gyógyítja a horzsolásokat, erősen és egszségesen tartja az izmokat a csontokhoz rögzítő ínszalagokat és inakat, az izületeket, valamint az ínyt, megelőzi a porckárosodást. Ezenkívül segít a vörösvértesteknek a hemoglobin bioszintézisében és a szervezetnek a vas felszívódásában. - Az ajánlott napi C-vitamin mennyiség 40mg, dohányosoknak 80mg, de még a konzervatív szakemberek is napi 200mg C-vitamint tartanak optimálisnak, ennél nagyobb adagok különböző betegségek kezelésére szolgálnak.
D-vitamin: A "napvitaminnak" is nevezett D-vitamin fontos szerepet játszik a csontok egészségében és lassíthatja a csontritkulást. Vizsgélati adatok utalnak arra is, hogy erősíti az immunrendszert és megelőzheti a rák bizonyos fajtáinak a kialakulását. A hormonhatású D-vitamin akkor képződik a szervezetben, amikor a bőrt a napból éerkező ultraviola B (UVB) sugarak érik. A mindennapi pár percnyi napozás elméletileg ellátja a szervezetet a megfelelő D-vitamin mennyiséggel. Sok ember azonban, különösen télen, nem jut elég napfényhez, hogy előállítsa a szervezete számára elegendő D-vitamint. A szervezet D-vitamin ellenálló képessége a korral csökken, éppen ezért az idősek körében gyakori a D-vitamin-hiány. Sokszor a fiatalok sem jutnak hozzá a megfelelő D-vitamin mennyiséghez. A D-vitamin alapvető feladata a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozása, a csontok erősítése és az egészséges fogazat fenntartása. -Az ajánlott napi D-vitamin mennyisége felnőtteknek 200NE, 65 év felett, illetve terhes vagy szoptató kismamáknak 400 NE, 70 éves kor felett 600 NE. Néhány szakértő szerint az 50 éves kor felett javasolt mennyiség azonban nem elegendő. Már napi 10-15 perces, arcot, kezet és kart érő napsütés előállítja a megfelelő D-vitamin mennyiséget.
E-vitamin: Az E-vitamin az egyik leghatásosabb zsíroldékony antioxidáns. Sok betegség megelőzésében játszhat szerepet, például védhet a szívbetegség, a rák és más egyéb betegségekkel szemben. A vitamin sejtszinten fejti ki hatását, ezért még az öregedés folyamatát is lassítja. Az E-vitamin egyik legfontosabb szerepe a sejthártya védelme. Ezenkívül segít a szervezetnek a szelén és a K-vitamin felszívódásában. Az E-vitamin mégis elsősorban azért jelentős, mert véd a betegség ellen, antioxidánsként segít semlegesíteni a sejteket károsító szabad gyököket. - Az ajánlott napi E-vitamin mennyiség nőknek 8 mg, férfiaknak 10 mg. Bár ez az adag elegendő az E-vitamin-hiány pótlására, a teljes antioxidáns hatás eléréséhez nagyobb adagra van szükség. A búzacsíra kimondottan gazdag E-vitamin forrás: két evőkanál 40 mg E-vitamint tartalmaz.