Táplálkozás
A táplálkozási és gyógynövénykészítmények új kora
A náthára sokan szednek C-vitamint és isznak kasvirágteát. A menstruációt megelõzõ tünetegyüttessel járó panaszok enyhítésére a természetes gyógymódok hívei valószínüleg azt ajánlják, hogy este használjon ligetszépeolajat. Bár Magyarországon nem készült reprezantív felmérés, nemzetközi adatok alapján kimutatható,
hogy társadalmi osztálytól függetlenül az emberek egyharmada szed kisebb-nagyobb rendszerességgel táplálékkiegészítõket megelõzésként vagy a legkülönbözõbb betegségek kezelésére, a náthától és a fejfájástól az izületi gyulladáson át a depresszióig és a szívbetegségig.
Változó õsszetételû élelmiszerek
Újabban sokan tartanak attól,hogy az élelmiszerek egészségükre ártalmas anyagokat tartalmazhatnak.Az egészséges etrend összeállítása sok figyelmet követel,mivel a táplálkozás nem csak a megfelelõ tápanyagtartalmú ételek fogyasztását jelenti.
Annak ellenére, hogy tudományos bizonyítékok nem állnak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a korszerû mezõgazdasági módszerek csökkentenék-e az élelmiszerek tápértékét, nyilvánvaló, hogy az étrendet alkotó táplálékok összetétele többé-kevésbé változik. Manapság olyan gyümölcsök és zöldségek kerülnek a boltokba, melyeket a magasabb terméshozamért, jobb tárolási tulajdonságaikérttetszetõsebb és mutatósabb külsejükért nemesítettek. A tápértékre azonban a termelõk kevesebb figyelmet fordítottak. Az új fajták színtelenebbek és gyengébb a zamatuk, mint az elõdeiké, ami arra utalhat, hogy kevesebb fitovegyület van bennük.
A tápérték csökkenéséért egyébb tényezõk is okolhatók.A termõtalaj nagymértékben meghatározza a növényben lévõ nyomelemek szintjét. Az intenzív földmûvelés során ezek mennyisége csökken, mivel a mûtrágyában többnyire nincsenek jelen ezek az életfontosságú ásványok.
Magyarországon, elsõsorban az Alföldön, alacsony a talaj szeléntartalma; így a gabona szeléntartalma is csekély , ami miatt a hazai szelénfohyasztás jóval kevesebb az ajánlottnák. Ez a jelenség hozzájárulhat a koszorúér-betegség és a rosszindualú daganatok kialakulásához. Finnországban, ahol szintén alacsony a talaj szelénszintje, a probémát úgy oldották meg, hogy a földekre juttatott mútrágyához szelént adagoltak.
Rossz szokások
Annak ellenére, hogy egyre közismertebb, mennyire fontos az egészséges táplálkozás, az étrendi szokások az utóbbi idõben nem sokat változtak. A felmérések rendre azt mutatják: az emberek étrendjében életkortól függetlenül az egyes tápanyagok színtje nem felel meg az ajánlottnak, illetve hogy kevesen fogyasztanak naponta gyümölcsöt és zöldséget. Jóllehet ez az egészségesek számára is káros, sokkal veszélyeztetettebbek azok, akkik már valamilyen betegségben szenvedtek. Egyes gyógyulást elõsegítõ tápanyagok fogyasztása nekik fontosabb lenne. A felszívódási zavarok miatt az idõsebbek veszélyeztetettebbek a hiánybetegségekkel szemben. ezért sok ember számára elõnyös lenne a táplálkozási táplálékkiegészítõk használata.
Változó hozzáállás
A tömegkommunikációs eszközök révén ma már pillanatok alatt mindenkihez eljuthat a táplálékkiegészítõk használatával kapcsolatos újdonságok. A mûsorszerkesztõkbõl és a nézõkbõl,olvasókból egyaránt fokozott érdeklõdést válthatnak ki olyan hírek, hogy például a páfrányfenyõ-készítmények jótékonyan hatnak a demenciában (kóros elbutulásban) szenvedõ betegekre, vagy az a tény, hogy több országban a fûrészpálmából származó gyógynövénykészítmény általánosan alkalmazott prosztatamegnagyobbodás kezelésében. A táplálékkiegészítõkkel kapcsolatos ismeretek bõvülésével egyidejûleg az orvos és a beteg kapcsolat is megváltozott: egyre több múlik a betegen, a beteg döntésein. A rendelési idõ korlátozott volta, a hosszú sorok és az emelkedõ gyógyszerárak miatt sokan kipróbálják az alternatív gyógymódokat is.
A megelõzés szerepe
Széles körben elfogadott, hogy az életmódbeli változtatások- mind az étrendre, testmozgásra, testsúlyra, mind az alkoholfogyasztásra és a dohányzás abbahagyására fokozott figyelmet fordítva - létfontosságú szerepet játszanak a szervezet karbantartásában, az egészség megõrzésében. Ezek a változások nem csak az olyan panaszok megelõzésében, enyhítésében vagy megszüntetésében tudnak segíteni, mint például a fejfájás és a székrekedés, hanem csökkenthetik a súlyos betegségek, mint a szív- és érrendszeri betegség és a rák kialakulásának kockázatát. A vitaminok, ásványi anyagok és más táplálékkiegészítõ erõsíteni és serkenteni tudják a szervezet öngyógyító mechanizmusát. Ezen kívül nemcsak a betegségek megelõzését, hanem a teljes, eleven és tevékeny élet lehetõségét is biztosítják.
Az orvosok és a táplálékkiegészítõk
Bár a hagyományos módon gyógyító orvosok sokszor szkeptikusak az alternatív kezelésekkel szemben, sokan közülük maguk is szednek táplálékkiegészítõket. Egy amerikai vizsgálat szerint, amelyet 181 szívgyógyász bevonásával végeztek, a megfigyeltek közel fele rendszeresen szedett antioxidáns vitaminokat, például C- és E-vitamint, amelyek fogyasztása és a rák, valamint a szív-betegségek megelõzése között kapcsolatot tételeznek fel. Az orvosok kisebb hányada (37%) betegeinek rendszeresen ajánlott antioxidánsokat. Egy Washington állambeli 665 táplálkozási szakértõt érintõ felmérés során kiderült, hogy közel 60%-uk naponta szed valamilyen fajta táplálékkiegészítõt.