Kimerültség, stressz, depresszió, vitamin, egészség, gyógynövények...
Kimerült? Stresszes? Depressziós?... Egészség = vitamin, gyógynövények
A gyógynövények és a gyógyítás
A gyógynövények felhasználásának számtalan módja van. Az elsõ lépés, hogy kiválasszuk a legmegfelelõbb növényt vagy gyógynövénykeveréket: a következõ , hogy ezt a legalkalmasabb módon használjuk. A gyógynövények három csoportba oszthatóak: enyhe, erõs és mégezõ hatásúak. Általában az enyhe hatású, táplálékként fogyasztható gyógynövények elegendõek. az erõs vagy a mérgezõ hatásúakat még a tapasztalt szakemberek is ritkán használják. A gyógynövények egyedi gyógyítása sajátos vegyi összetételüktõl függ, mely kifejezõdik ízükben, illatukban, szerkezetükben és más tulajdonságaikban. Ennek köszönhetõ, hogy hatékonyan segítik a természetes gyógyulási folyamatot. Az általában tápláléknak tekintett növények is a szervezet öngyógyító képességét segítõ fontos, különleges tápanyagok forrásai lehetnek. Használatuk friss vagy szárított gyógynövényeket, de a minõség fontos követelmény. Ezt sok tényezõ befolyásolja: hol és hogyan nõtt anövény, mikor szedték, hogyan szárították és hogyan dolgozták fel.
A friss, élénk színû, erõs illatú gyógynövény valószínûleg jó minõségû. A szárított növények, még ha megfelelõ módon nevelték, szedték és szárították is, fél-egy év alatt mindenképpen veszítenek értékükbõl, porrá õrölve még hamarabb is.A legkevésbé tartósak az illóolaj-tartalmúak ( aközismert fûszerek többsége), mint a menta, a cickafark, az angyalgyökér és általában minden olyan faj, mely jellegzetes illatát és tulajdonságait illóolajoknak köszönheti. A száraz, hûvös, napfénytõl elzárt helyen tartott gyógynövények legalább egy évig eltarthatók, de egyes gyógynövénykészítmények, pl. alkoholos tinktúrák, kivonatok sok esetben három-hét évig is megterják hatásukat. A jól elkészített és tárolt szirupok 12 évig, a kondenzált tabletták és kapszulák két-három évig jók. A legtöbb ember nem tudja, hogy a megfelelõ helyen és idõben gyûjtött közönséges növények általában értékesebbek, mint a szárítva árult társaik.Nem sok munkába kerül megismerni az útszéli és kerti gyomok gyógyhatását, melyeket annyi energiával próbálunk ritkítani. Szinte kiáltanak, hogy használjuk õket: a pitypang vagy az utifû levelébõl készült tea a húgyúti megbetegedésekre jó, a pitypang vagy a katáng gyökere a májbetegségekre, a mályvalevél láz és fekélyek esetén, a tyúkhúr a súlyfelesleg és bõrproblémák ellen jó, a kamilla az emésztõszervi és idegbetegségek ellen, a cickafark könnyít a fájdalmas menstruáción -még sokáig folytathatnánk a közönséges gyomok mint gyógynövények otthoni termesztése vagy eldugott, szennyezõdésektõl távoli helyeken való begyüjtése. Ehhez járul még az az öröm, hogy megismerve õket segíthetünk magunkon az esetleges betegségekbõl való gyors felépülésben. Sok bölcsességet szereztünk a gyógynövények révén az életrõl és a külsõ meg a belsõ természettel való kapcsolatunkról. Belsõ harmóniánk gazdagszik, mikor megtanuljuk felismerni és fejet hajtva tisztelni az évszakok ajándékait. Nem csodálatos, hogy sokan már a gyógynövények közelségétõl jobban érzik magukat? Mennyi szeretetet és gyakorlati gyógyhatást képviselhet egy csésze gyógytea!
Oldal: Gyógynövények
Kimerültség, stressz, depresszió, vitamin, egészség, gyógynövények... - © 2008 - 2024 - vitaminok-gyogynovenyek.hupont.hu
A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés
ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat