Cukorbetegség
Más neve: diabétesz mellitusz. Tünetei: A cukorbetegség legsúlyosabb tünetei a rendkívüli szomjúság, vizeletürítés, éhség, súlyveszteség, kimerültség és gyengeség.A legtöbb esetben egyszerû vérvizsgálattal kimutatható, hogy van-e cukor a vizeletben, így felállítható a cukorbetegség diagnózisa. Ha a diabéteszt nem ellenõrzik megfelelõen, súlyos vízveszteség és acidózis léphet fel. Ha a szervezet pH-ja 7,0 alá csökken, kóma áll be. Mivel a cukorbetegek hajlamosak az érszûkületre, fokozatosan romlik a keringésük, fõleg a lábuké, így a cukorbetegség elõrehaladott stádiumában fennáll a láb üszkösödésének a veszélye.
Oka: A vércukorszintet és a cukoranyagcserét szabályzó inzulin hiánya. Az inzulin egy fehérje, melyet a hasnyálmirigy Langerhansszigeteinek sejtjei termelnek. Ha kevés van belõle, nem megfelelõ a szénhidrátok és a cukor anyagcseréje. A vérbõl cukor kerül a vizeletbe, így a vizelet cukortartalmának vizsgálatával könnyen megállapítható a cukorbetegség. Ha rossz a szénhidrát-anyagcsere, fellépnek a cukorbetegség tünetei. A diabétesz mellitusz és a diabétesz insipidusz között az a különbség, hogy az utóbbit a köztiagybeli hipotalamusz és az agyalapi mirígy nem megfelelõ mûködése okozza, és általában alkati, genetikai eredetû. A diabétesz mellitusz kialakulásában is gyakran szerepet játszik az öröklötten gyenge hasnyálmirígy, de ez általában az élet során késõbb szerzett betegség, melynek oka a túl sok cukor és finomított szénhidrát fogyasztása, ezért könnyebben gyógyítható természetes gyógyszerekkel. Érdemes megemlíteni, hogy a túlterhelt hasnyálmirígy okozhat alacsony vércukorszintet.
Kezelése: A cukorbetegség kezelésének központi kérdése az egyszerû cukrok kiküszöbölése és a kalóriafekvétel korlátozása a testsúlynak és az aktivitásnak megfelelõen.A koncentrált cukortelvétel, a bõ zsírban sült és más zsíros ételek túlterhelik a cukorbeteg inzulinszintjét, így a vér glükózszintje veszélyesen megemelkedik.Ez kómához vezethet, ezért inzulin adásával sürgõsen csökkenteni kell.A cukorbetegek különösen hajlamosak az érszûkületre, így már ezért sem ajánlott számukra a telített zsírok és olajok fogyasztása.A cukorbetegeknek meg kell szoknia, hogy zsíros, édes sütemények helyett friss gyümölcsöket fogyasszon. Míg a finomított cukor és szénhidrátok károsak, nyugodtan fogyaszthat rostokban gazdag , finomítatlan, összetett szénhidrátokat.Ilyenek a teljes gabonaszemek, a hüvelyesek, kevés természetes eredetû hal vagy szárnyas és párolt zöldségek. A nyers és a párolt zöldségek egyaránt igen elõnyösek a cukorbetegek számára, és korlátozás nélkül fogyaszthatók. Csodálkozhatunk azon, hogy miért tünnek az összetett szénhidrátok jó hatásúnak cukorbetegek számára, mikor az egyszerû szénhidrátok és a finomított cukor olyan károsak.Az ok a felvétel sebességében rejlik. Míg a finomított cukor és szénhidrátok elárasztják cukorral a vért, a finomítattlan szénhidrátok-teljesgabonaszemek , gabona pelyhek, gyümölcsök ,méz juharszirup és zöldségek-lassan bomlanak le, így nem borítják fel a vér glükózegyensúlyát. A legfontosabb kiegészítõk egyike a GTF-króm nyomelem. Ez a magyarázata annak, miért olyan elõnyös, ha a cukorbeteg sörélesztõt fogyaszt: ez éppen ebben a nyomelemben gazdag. A láb üszkösödésének megelözése érdekében hagyja abba a dohányzást, mivel ez tovább szûkíti az ereket. A séta és a rendszeres mozgás jó hatású a vérkeringésre és úgy tûnik csökkenti az inzulinigényt. A cukorbetegek kerüljék a stressz helyzeteket és minden mást, ami fokozza a mellékvese aktivitását, tehát ezen keresztül emeli a vércukorszintet. A hagyományos kínai orvostudomány az idûlt cukorbetegséget a Liu wei vagy rehmannia 6 keverék nevû szerrel kezeli. A kevésbé súlyos cukorbetegség gyógyítható feketeáfonya-teával is: két evõkanálnyi feketeáfonya-levelet leforrázunk fél liter vízzel.